راهنمای قدم به قدم کسب درآمد با ساخت وب سایت

« خواندن این نوشته فقط ۳ دقیقه طول می‌کشد »

مردد در انتخاب مسیر

چند سالی است که زیاد در مورد فناوری اطلاعات می‌بینیم و می‌شنویم و کمتر کسی است که از آن بی‌اطلاع باشد.
اینترنت برای بسیاری نمود فناوری اطلاعات و ارتباطات است. ارتباط آسان و دسترسی سریع به اطلاعات دو دستاورد اصلی اینترنت است. اینترنت بستری شده است تا هم کسب و کارهای موجود رونق بیشتری بگیرند و هم کسب و کارهای جدید شکل بگیرند. تا چند سال قبل چه کسی فکر می‌کرد که بتوان از راه‌اندازی یک وب سایت درآمد کسب کرد؟ آن هم نه درآمد دوم و کمک خرج، بلکه درآمد اول! وقتی بسیاری از ما دیدیم که چطور اینترنت برای بسیاری منبع درآمد شده است به فکر افتادیم که چرا برای ما این چنین نباشد. اما پرسش اصلی این است که آنها چه کرده‌اند؟ ما باید چکار کنیم و از کجا باید شروع کنیم؟

همین اشتیاق و اقبال به سمت کسب و کارهای اینترنتی و کسب درآمد از اینترنت باعث شده است تا عده‌ای برآن شوند تا با تبلیغاتی نامتعارف آن را ساده و در عین حال زودبازده جلوه دهند. این تبلیغات کسب درآمد از اینترنت را راهی نشان می‌دهند که می‌شود به کمک آن یک شبه ره صد ساله را پیمود و مثلا بعد از یک ماه به درآمدهای میلیونی رسید! تنها کافیست بسته یا پکیج کسب درآمد معرفی‌شده در تبلیغ را تهیه و کارهای گفته شده در آن را مو به مو انجام دهیم تا به رویای خود برسیم!

بسیاری از ما تبلیغات این چنینی را دیده‌ایم:

کسب درآمد عالی از اینترنت

کسب درآمد ۳ میلیون تومان از اینترنت در مدت یک ماه

بدون سرمایه از اینترنت کسب درآمد میلیونی داشته باشید

پولدار

این تبلیغات، با عکسهایی از آدمهای شاد و خوشحال پر شده که پولهای خود را به هوا پرتاب می‌کنند، در ویلاها و هتلهای مجلل در مناطق خوش و آب هوا به سرمی‌برند یا در کنار اتومبیل آخرین مدل خود ایستاده‌اند و از ته دل می‌خندند.

بعد هم در ادامه تصویر چند جدول را نشان می‌دهند که لیست درآمدهای خود شخص است یا کسانی که از حرفهای او پیروی کرده‌اند.

من به شخصه حداقل دهها مورد از این تبلیغات را دیده‌ام و برای تهیه آنها هم وسوسه شده‌ام. باید اعتراف کنم که در یک مورد آنقدر مشتاق شدم که بسته کسب درآمد را خریدم! انبوهی از مطالب نامرتب و نامنظم و برخی کپی شده از سایر منابع! و هیچ خبری از یک راهنمای قدم به قدم برای یک کسب و کار مشخص برای اینکه من یک ماهه درآمد میلیونی داشته باشم نبود! بعد از صرف وقت بسیار متوجه شدم که بسته پیشنهاد می‌کند که برای کسب درآمد باید یک وب سایت داشته باشم و مردم را ترغیب کنم که از سایت من بازدید کنند و از آن چیزی بخرند! اما هیچ صحبتی در مورد راه‌اندازی وب سایت و شیوه‌های ترویج آن نشده بود!

در موردی دیگر – که آن هم بسیار وسوسه‌انگیز بود! – بسته پیشنهادی را دوباره خریدم. اما این بار بیشتر از سر کنجکاوی بود تا از سر وسوسه! این بار هم با مطالبی مشابه مطالب بسته قبلی مواجه شدم که در آن استاد کسب درآمد از اینترنت! به افراد توصیه می‌کرد که برای او کار کنند و بازدیدکنندگان وب سایت او را افزایش دهند و کمیسیون بگیرند!

چیزی که در این تبلیغات ارایه می‌شود کاملا هم اشتباه نیست؛ بخشی از مطالب واقعیتهای تجارت الکترونیکی است ولی همه واقعیت نیست! اشتباه بزرگی که بیشتر ما مرتکب می‌شویم این است که انتظار داریم در این بسته‌ها یک کسب و کار مشخص اینترنتی معرفی شود و قدمهای لازم برای راه‌اندازی آن کاملا واضح و شفاف ارایه شود تا ما بتوانیم از آن پول دربیاوریم! اما اینطور نیست! هیچکس حاضر نیست همه فوت و فن کسب و کار خود را برای دیگران رو کند؛ اینکار برای او منفعت که ندارد هیچ، تازه رقیب هم برای خودش می‌تراشد!

بخشش کسب و کار

این طور فکر کردن شبیه این است که یک نفر یک رستوران موفق راه انداخته باشد و بعد آن را دو دستی تقدیم ما کند تا از این به بعد ما از آن پول در بیاوریم! حتی به احتمال نزدیک به صفر هم اگر کسی چنین کاری بکند ما چقدر از رستوران‌داری و کارهایی که بعد از آن باید انجام دهیم تا مشتریان از ما راضی باشند سردرمی‌آوریم؟ آیا تضمینی هست که ما بتوانیم رستوران را مثل همان فرد خیّر مدیریت کنیم؟ اصلا آیا ما از رستوران‌داری خوشمان می‌آید یا بلدیم که چکار باید بکنیم؟ با فرض اینکه من از رستوران‌داری خوشم بیاید، پرسشی که بسیاری حاضرند به آن پاسخ دهند این است: چطور می‌توانم یک رستوران موفق راه‌اندازی کنم؟

دقیقا همین سوال در مورد کسب و کار اینترنتی صادق است. فرض کنید شخصی یک فروشگاه الکترونیکی لوازم دیجیتال موفق راه‌اندازی کرده باشد. سایتی که محصول با کیفیت عرضه می‌کند، خدمات پس از فروش قابل قبولی ارایه می‌کند، بازدیدکننده زیادی دارد و در نتیجه فروش خوبی هم دارد. آیا این شخص حاضر است فروشگاهش را بدون هیچ چشمداشتی به شما بدهد؟ مسلما نه! اما اگر از او بپرسید که چطور می‌توانم یک فروشگاه اینترنتی موفق راه‌اندازی کنم، به احتمال زیاد راهنمایی‌هایی به شما می‌کند که کمک فراوانی به شما می‌کند. اما زحمت راه‌اندازی فروشگاه و جلب مشتری با خود شماست، او فقط شما را راهنمایی کرده است.

تجارت الکترونیکی

پس بیایید نگاه خودمان را به مقوله کسب درآمد از اینترنت تغییر دهیم. کسب درآمد از اینترنت نیازمند اطلاعاتی پایه از تجارت الکترونیکی است. تجارت الکترونیکی بیان کننده اصول و روشهای کسب و کار اینترنتی و به دنبال آن کسب درآمد از اینترنت است. اما بسیاری از ما یا حوصله و وقت مطالعه انبوهی از مطالب مربوط به تجارت الکترونیکی را نداریم یا دانش پایه لازم برای اینکار را نداریم. پس چه باید بکنیم؟ هدف من این است که مفاهیم پایه تجارت الکترونیکی را در قالبی عملی بیان کنم تا خواننده به جای نگرانی از اطلاع نداشتن از تجارت الکترونیکی بر هدف خود تمرکز کند.

راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی نیازمند سه چیز است:

  • علاقه به کسب و کار اینترنتی
  • داشتن ایده مناسب برای کسب و کار اینترنتی
  • دانش فنی راه‌اندازی و ترویج کسب و کار اینترنتی

و از این سه مهمتر «صبر و حوصله و پشت‌کار» است. کاملا درست است که بیشتر مواقع راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی به سرمایه بسیار کمتری در مقایسه با راه‌اندازی کسب و کارهای دیگر نیاز دارد؛ اما کسب و کار اینترنتی راه میان‌بُر برای پولدار شدن نیست! باید هدف داشته باشیم و برای رسیدن به هدف تلاش کنیم و صبور باشیم.

بسیاری از ما ایده‌هایی برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی داریم، اما نمی‌دانیم که از کجا باید شروع کنیم و چکارهایی باید انجام دهیم. برخی دیگر نگران کارهای فنی – مثل ساخت وب سایت – هستیم که پیش روی ماست و نگرانیم که از پس آنها برنیاییم. از سوی دیگر نگرانیم که اگر ایده خود را به کسانی بگوییم که می‌دانند چطور آن را راه‌اندازی کنند، ممکن است ما را دور بزنند و سر ما بی‌کلاه بماند! خیلی از ما پیش خود فکر می‌کنیم که: «ای کاش خودم می‌توانستم!»

بله مطمئن باشید که «خودتان می‌توانید».

[box type=”download” align=”aligncenter” class=”” width=””]

راهنمای قدم به قدم کسب درآمد با ساخت وب سایت

(۹۷۰۰ تومان)

خرید و دریافت آنلاین
[/box]

در این راهنما من تلاش کرده‌ام هرچیزی را که شما برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی کوچک لازم دارید بیاورم. دقیقا مشخص است که از کجا باید شروع کنید، چکارهایی باید انجام دهید، مراحل قدم به قدم هر کار چیست و نتیجه هر کار چیست.

ایده موفق

کافی است شما ایده داشته باشید. این راهنما به شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به دیگران یا با حداقل کمک از دیگران ایده خود را تبدیل به یک کسب و کار اینترنتی کنید. آنچه شما در این راهنما پیدا می‌کنید:

  • کمک می‌کند تا بدانید چه نوع کسب و کار اینترنتی (به خصوص چه نوع وب سایتی) برای ایده شما مناسب است.
  • پیش‌نیازهای راه‌اندازی کسب و کار شما را تشریح می‌کند و بیان می‌کند که چطور باید آنها را مهیا کنید.
  • کارهای لازم و مراحل هر کار برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی را با جزییات مورد نیاز برای هر کار تشریح می‌کند.
  • به شما کمک می‌کند تا کسب و کار اینترنتی خود را حفظ و ترویج کنید.

شاید شما هم مطالب بسیاری در مورد راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی دیده باشید، اما تفاوت این راهنما با سایر مطالب در این است که در این راهنما همه چیز و به قول معروف از صفر تا صد (من با صفر تا صد مخالفم! صفر ایده شماست که باید حتما از آن شما باشد. پس بهتر است بگوییم از یک تا صد!) قدم به قدم و مرحله به مرحله تشریح شده است.

برای استفاده از این راهنما شما باید:

  • اندکی با کامپیوتر و سیستم عامل (مانند ویندوز) آشنا باشید. آشنایی در حد مفاهیم فایل و فلدر و کپی و پِیست فایلها کافی است.
  • بتوانید در یک مرورگر وب سایتهای مختلف را باز کنید و در برخی از آنها عضو شوید یا ثبت نام کنید.
  • یک آدرس ایمیل (مانند جی‌میل) داشته باشید و بتوانید ایمیلهای دریافتی را بخوانید و درصورت نیاز ایمیل بفرستید.

همین! بقیه آنچه لازم دارید در راهنما با جزییات کافی برای شما توضیح داده شده است.

همه کارها را خودتان انجام دهید

اما گرچه تاکید می‌شود که با استفاده از این راهنما می‌توانید همه کارهای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی را خودتان انجام دهید، اما از کار گروهی و کمک گرفتن از دیگران برای رسیدن به هدف غافل نشوید. اگر گروهی کار می‌کنید می‌توانید کارهای اشاره شده در راهنما را بین افراد گروه تقسیم کنید و برخی کارها را با همفکری یکدیگر پیش ببرید. علاوه براین برای انجام بعضی از کارها که در نتیجه آن ایده اصلی شما لو نمی‌رود، می‌توانید از کمک و همفکری دیگران استفاده کنید. اما در نهایت تصمیم با شماست و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید ایده خود را چگونه تحقق بخشید. اگر در طی راه‌اندازی کسب و کار خود نیاز به راهنمایی بیشتر یا کمکی از طرف من داشتید، می‌توانید با من تماس بگیرید. اگر هر کمکی بتوانم بکنم بسیار خوشحال می‌شوم.

با تهیه این راهنما کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید و تحقق ایده خود را مشاهده کنید.

[box type=”download” align=”aligncenter” class=”” width=””]

راهنمای قدم به قدم کسب درآمد با ساخت وب سایت

(۹۷۰۰ تومان)

خرید و دریافت آنلاین
[/box]

دریافت رایگان فایل نمونه

ایده از شما، راه‌اندازی کسب و کار از شما، درآمد هم از آن شما