تحلیل املاک اصفهان تا ۳۰ خرداد ۹۹

در این نوشته به بررسی وضعیت املاک اصفهان بر اساس آگهی‌های فروش و اجاره درج شده در اینترنت می‌پردازیم. این تحلیل بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده طی هفته منتهی به ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ انجام شده است.

آنچه از وضعیت کلی آگهی‌ها مشخص است تعداد آگهی‌های فروش تقریبا سه برابر آگهی‌های اجاره است و در این میان سهم آگهی‌های فروش و اجاره آپارتمان از سایر موارد بسیار بیشتر است. نمودارهای زیر گویای این موضوع هستند.

با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از آگهی‌ها به فروش و اجاره آپارتمان و خانه مربوط می‌شود در ادامه این موارد را بیشتر بررسی می‌کنیم.

فروش خانه و ویلا

همانگونه که در نمودارهای بالا مشخص است بیشتر خانه‌های فروشی متراژ بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع دارند. این خانه‌ها بیشتر دو یا سه اتاقه هستند.

علاوه بر این خانه‌های با سن کمتر از ۵ سال و با سن بین ۲۵ تا ۳۰ بیشتر تعداد عرضه را دارند. از نظر قیمت نیز تعداد خانه‌هایی که میانگین قیمت بیشتر ۱۰ میلیون تومان دارند اندکی بیشتر از سایر محدوده‌های قیمتی است.

اجاره خانه و ویلا

مشخص است که تعداد خانه‌های عرضه شده برای اجاره بسیار کمتر از خانه‌های عرضه شده برای فروش هستند. بیشتر این خانه‌ها متراژ کمتر از ۲۰۰ متر مربع دارند. از نظر سن بنا هم به جز رده ۲۰ تا ۲۵ سال بقیه موارد تقریبا تعداد یکسانی دارند.

بیشتر خانه‌های اجاره‌ای مبلغ اجاره‌ای کمتر از ۲۵ هزار تومان برای هر متر مربع دارند و پس از به نسبت کمتری مبلغ ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار تومان قرار دارد.

فروش آپارتمان

تقریبا تمام آپارتمان‌های عرضه شده برای فروش کمتر از ۲۰۰ متر مربع مساحت دارند. قالب آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ متر مربع دو اتاقه هستند و برای آپارتمان‌های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر مربع تقریبا تعادل بین دو و سه اتاق برقرار است.

همانگونه که ملاحظه می‌شود آپارتمان‌های با سن بنای کمتر از ۵ سال بصورت چشمگیری از سایر محدوده‌های سنی بیشتر هستند و پر واضح است که بیشتر عرضه کنندگان مبلغی بیش از ۱۰ میلیون تومان برای هر متر مربع درخواست کرده‌اند.

اجاره آپارتمان

از نظر متراژ و سن بنا آپارتمان‌های اجاره‌ای هم شرایطی مشابه آپارتمان‌های فروشی دارند. تقریبا تمام آنها کمتر از ۲۰۰ متر مربع هستند و بیشتر آنها زیر ۵ سال ساخت هستند.

از نظر مبلغ اجاره به ازای هر متر مربع، بیشتر عرضه بین ۲۵ هزار تا ۵۰ تومان و بعد از برای کمتر از ۲۵ هزار تومان است.

توجه:
نمودارها و تحلیل‌های ارایه شده بر اساس مواردی است که در آگهی‌های اینترنتی توسط افراد درج شده و از منابع غیررسمی جمع‌آوری شده است، به همین جهت ممکن است داده‌ها از دقت کافی برخوردار نباشند و در نتیجه موجب خدشه‌دار شدن نتایج شوند. بنابراین توجه به این نکته ضروری است که این نتایج نمی‌تواند ملاک تصمیم‌گیری قطعی در قیمت‌گذاری و معامله املاک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.