تحلیل املاک اصفهان تا ۲۳ خرداد ۹۹

https://cdn.mehrbooking.net/general/Images/Cities/esfahan-khaju-bridge.jpg

در این نوشته به بررسی وضعیت املاک اصفهان بر اساس آگهی‌‌های درج شده در اینترنت در هفته منتهی به ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ می‌پردازیم.

نمودارهای زیر نمای کلی آگهی‌های املاک در اصفهان را نشان می‌دهد. بر این اساس تعداد آگهی‌های فروش در حدود سه برابر آگهی‌های اجاره است. از سوی دیگر بیشترین تعداد آگهی مربوط به فروش و اجاره آپارتمان و پس از آن خانه و ویلا است.

آگهی‌های فروش آپارتمان به شکل قابل ملاحظه‌ای نسبت به سایر آگهی‌ها بیشتر است و عمده آگهی‌ها مربوط به املاک کمتر از ۲۰۰ مترمربع است.

تعداد آگهی‌های مربوط به املاک واقع در منطقه ملک شهر با آگهی‌های سایر مناطق تفاوت چشمگیری دارد.

نمای کلی آگهی‌های املاک اصفهان در هفته منتهی به ۲۳ خرداد ۹۹

با توجه به تعداد زیاد آگهی‌های مربوط به «آپارتمان» و «خانه و ویلا» در ادامه به ارزیابی دقیق‌تر این دو دسته می‌پردازیم.

آگهی‌های فروش خانه و ویلا

نمودارهای زیر وضعیت خانه و ویلاهای آگهی شده برای فروش را نشان می‌دهند.

خانه‌های با متراژ بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع بیشترین تعداد عرضه را داشته‌اند و خانه‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ مترمربع هم بیشترین میانگین قیمت برای هر مترمربع را.

بیشترین عرضه مربوط به خانه‌های با سن بنای کمتر از پنج سال است. گرچه انتظار می‌رود که خانه‌های با سن بنای کمتر قیمت بالاتری داشته باشند ولی از نمودار پیداست که اینگونه نیست. این مساله می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله محل ملک، تعداد آگهی‌های ثبت شده و شاید هم خطا در ثبت اطلاعات.

همانگونه که از نمودار «میانگین قیمت هر متر به نسبت محل و سن» پیداست در برخی مناطق سن بنا تاثیر زیادی روی قیمت محل‌های مختلف ندارد، در حالی که این امر در محل‌هایی دیگر کاملا مشهود است.

آخرین نمودار این بخش هم گویای آن است که بیشترین خانه‌های عرضه شده در محدوده متراژ ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع هستند و بیشتر این موارد با قیمتی کمتر از ده میلیون تومان برای هر مترمربع اعلام شده‌اند و دارای دو یا سه اتاق هستند.

وضعیت آگهی‌های فروش خانه در اصفهان

آگهی‌های اجاره خانه و ویلا

در بخش خانه‌های عرضه شده برای اجاره تعداد موارد کمتر از ۲۰۰ مترمربع از سایر متراژها بسیار بیشتر است. نمودارها نشان می‌دهد که برای متراژهای کمتر از ۵۰۰ مترمربع مبلغ اجاره تفاوت چندانی ندارد.

نمودارها نشان می‌دهند که خانه‌هایی که با قیمت کمتر از ۲۵۰۰۰ هزار تومان برای هر مترمربع عرضه شده‌اند بیشترین تعداد را دارند که این مورد در نمودار «میانگین اجاره هر متر به نسبت محل و سن» هم قابل مشاهده است.

وضعیت آگهی‌های اجاره خانه در اصفهان

آگهی‌های فروش آپارتمان

از بین آگهی‌های فروش آپارتمان بیشتر تعداد آگهی مربوط به آپارتمان‌های با متراژ بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع است. آپارتمان‌های با سن بنای کمتر از پنج سال نیز به گونه‌ای قابل ملاحظه نسبت به آپارتمان‌های قدیمی‌تر بیشتر هستند و نمودارها حاکی از آن است که بیشتر فروشندگان آپارتمان قیمتی بالای ده میلیون تومان برای ملک خود اعلام کرده‌اند.

عرضه آپارتمان‌های کمتر از ۱۰۰ مترمربع با دو اتاق در محدوده قیمتی ۵ تا ۱۳ میلیون تومان و آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع با دو یا سه اتاق در محدوده قیمتی ۵ تا ۱۵ میلیوت تومان است.

وضعیت آگهی‌های فروش آپارتمان در اصفهان

آگهی‌های اجاره آپارتمان

تقریبا همه آپارتمان‌های عرضه شده برای اجاره متراژی کمتر از ۲۰۰ مترمربع دارند. بیشتر آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ مترمربع یک یا دو اتاقه و آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر مربع دو یا سه اتاقه هستند. در کل بیشتر آپارتمان‌های زیر ۲۰۰ مترمربع دو اتاقه هستند.

بیشتر آپارتمان‌هایی که برای اجاره عرضه شده‌اند سنی کمتر از پنج سال دارند و مقام‌های بعدی متعلق است به آپارتمان‌های ۵ تا ۱۰ ساله. اجاره بین ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع محدوده مبلغی است که بیشتر عرضه‌کنندگان برای آپارتمان خود در نظر گرفته‌اند.

وضعیت آگهی‌های اجاره آپارتمان در اصفهان

توجه:

نمودارها و تحلیل‌های ارایه شده بر اساس مواردی است که در آگهی‌های اینترنتی توسط افراد درج شده و از منابع غیررسمی جمع‌آوری شده است، به همین جهت ممکن است داده‌ها از دقت کافی برخوردار نباشند و در نتیجه موجب خدشه‌دار شدن نتایج شوند. بنابراین توجه به این نکته ضروری است که این نتایج نمی‌تواند ملاک تصمیم‌گیری قطعی در قیمت‌گذاری و معامله املاک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.