برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی از کجا شروع کنیم؟

کسب و کار آنلاینسه رویکرد را می‌توان برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی متصور شد. گاهی این سه رویکرد در راستای یکدیگر قرار دارند، به این معنی که ممکن است شخصی به ترتیب این سه رویکرد را طی کند؛ گاهی هم ممکن است یکباره بتوان سراغ رویکردهای پایین‌تر رفت. برای کسی که آگاهی کمی نسبت به کسب و کار در دنیای مجازی دارد شاید بهتر باشد که با رویکرد اول شروع کند. اما این رویکردها عبارتند از:

  • کسب و کار با درآمد جانبی یا سرگرمی
  • کسب و کار با درآمد اصلی
  • کسب و کار بزرگ با تمرکز بر رشد

همانطور که گفته شد، شروع با یک رویکرد به معنی توقف در آن رویکرد نیست. کسب و کار راهی است که پایان آن را فقط شما می‌توانید مشخص کنید.

اجازه دهید برای روشنتر شدن موضوع هر رویکرد را بیشتر بررسی کنیم.

کسب و کار با درآمد جانبی یا سرگرمی

برای بسیاری از مردم کسب و کارهای سرگرمی نقطه ورود به کسب و کارهای اینترنتی است. برای مثال خیلی‌ها برای اینکه از دست لوازم دست دوم و اضافه خود راحت شوند شروع به فروش آنها در حراجی‌های آنلاین یا سایتهای فروش اجناس دست دوم می‌کنند.

اما وقتی کسی درگیر فضای آنلاین شد، سعی می‌کند که راه کوچکی برای خودش باز کند و چیزی برای عرضه آنلاین پیدا کند. این نوع کسب و کارها شما را میلیونر نمی‌کند، اما به اندازه‌ای که وقت و انرژی صرف می‌کنید برای شما درآمد جانبی به همراه دارد و علاوه بر این می‌توانید تجربه زیادی از آن کسب کنید.

کسب و کار سرگرمی چیزی است که واقعا می‌تواند خود-راه‌انداز باشد؛ می‌توانید خودتان آن را بسازید و بهبود دهید و در حین این کار مهارتهای جدیدی مانند برنامه‌نویسی، طراحی و بازاریابی آنلاین یاد بگیرید. وقتی این کارها را به خوبی یاد گرفتید و به اندازه کافی تجربه کسب کردید، می‌توانید از آنها برای راه‌اندازی کارهای جدی‌تر و بزرگتر استفاده کنید.

با درآمد جانبی حاصل از این کار چکار می‌توانید بکنید؟

اینکه شما این درآمد جانبی را چطور خرج کنید تا حد زیادی به خود شما بستگی دارد. ممکن است آن را در کنار درآمد اصلی خود برای زندگیتان خرج کنید یا اینکه آن را در جایی سرمایه‌گذاری کنید. شاید در ابتدا این درآمد آنقدر زیاد نباشد که ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد، اما مطمئن باشید با گذشت زمان و صبر و تلاش شما مقدار آن چشمگیر خواهد شد.

کسب و کار با درآمد اصلی

وقتی به نقطه‌ای رسیدید که متوجه شدید کسب و کار اینترنتی می‌تواند منبع اصلی درآمد شما باشد، مرحله سرگرمی را پشت سرگذاشته‌اید و باید وارد مرحله کسب و کار با درآمد اصلی شوید. در اینصورت باید برای راه‌اندازی کسب و کاری که بتوانید با آن زندگی خود را اداره کنید زحمت بیشتری بکشید و پول بیشتری هم خرج کنید. در این رویکرد شما نمی‌توانید یک خود-راه‌انداز باشید مگر اینکه از جنبه‌های مختلفی رشد کرده و تجربه کسب کرده باشید؛ شما باید یک طراح، یک برنامه‌نویس، یک بازاریاب و یک حسابدار باشید. حتی اگر همه این مهارتها را هم داشته باشید، باید وقت زیادی صرف کنید تا در مسیری قرار گیرید که واقعا می‌خواهید در آن باشید.

بنابراین در این راه باید مبلغی سرمایه‌گذاری کنید تا کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید و سپس شروع کنید به جذب مخاطبان خود و افزایش بازدید. با راه‌اندازی کسب و کار خود، ممکن است تصمیم بگیرید که شغل فعلی خود را رها کنید و بصورت تمام وقت روی کاری که شروع کرده‌اید کار کنید یا حتی کسانی را استخدام کنید که برای شما کار کنند.

اگر هزاران نفر درآمدی جانبی و اندک از اینترنت دارند، این رویکرد جایی است که تنها چند صد نفر در آن هستند و درآمدی چشمگیر از آن دارند. این افراد کسانی هستند که با عزمی جدی و پشتکار خواسته‌اند به این مرحله برسند.

به احتمال زیاد درآمد این کسب و کار می‌تواند جایگزین درآمد حاصل از شغل روزانه شما شود و راهی است که می‌تواند تحقق این رویا را به همراه داشته باشد:

 

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]داشتن پول و وقت کافی تا بتوانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید[/box]

 

این رویکرد در کسب و کار اینترنتی بسیار جذاب است، اما رسیدن به آن ساده نیست. اما اگر درست انجام شود و با سختکوشی همراه باشد می‌تواند شما را از شغل روزمره ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر نجات دهد. امروزه تجارت الکترونیکی راهی است که به کمک آن می‌توان از هر نقطه‌ای در دنیا یک کسب و کار تمام وقت راه انداخت؛ تنها کافیست که یک کامپیوتر داشته باشید و بتوانید به اینترنت وصل شوید!

در برخی از کسب و کارهای اینترنتی تنها بخش فیزیکی لازم انبار و حمل و نقل است و این جایی است که می‌خواهید محصولی فیزیکی به مشتریان بفروشید. خوشبختانه شرکتها و کسب و کارهایی هستند که می‌توانند این بخش از کار را برای شما انجام دهند و در اصطلاح می‌توانید این بخش از کار را برون‌سپاری کنید. بنابراین همچنان می‌توانید کسب و کار خود را با یک کامپیوتر یا تلفن هوشمند پیش ببرید. وب سایت، بازاریابی و خدمات مشتریان همه آنلاین و تلفنی هم قابل انجام هستند.

امروزه هرکسی می‌خواهد یک کسب و کار اصلی اینترنتی بسازد و می‌خواهد این کار را به راحتی انجام دهد. اما برای به نتیجه رسیدن این کار یا باید وقت صرف کرد یا پول خرج کرد (گاهی هم هر دو!) اگر بتوانید پولی خرج کنید که دیگران نمی‌توانند (برای مثال راه‌اندازی یک انبار بزرگ برای کالاها که دیگران نتوانند) یا بتوانید صبور باشید و وقت صرف کنید برای کارهایی که دیگران نمی‌کنند (مانند برندسازی، انجام سئو یا راه‌اندازی کمپینهای تبلیغاتی)، آن وقت می‌توانید از دیگران پیشی بگیرید.

با درآمد حاصل از این کسب و کار چکار می‌توانید بکنید؟

تقریبا هر کاری که بخواهید می‌توانید با درآمد حاصل از این نوع کسب و کار بکنید. به همین دلیل نام آن را درآمد اصلی گذاشتیم! سطح زندگی خانوادگی را بالا ببرید، مسافرت بروید، تفریح کنید و … اما همچنان پیشنهاد می‌کنیم که در این رویکرد هم از سرمایه‌گذاری غافل نشوید – چه برای رشد همین کسب و کار، چه در کسب و کارهای دیگر – و همه درآمد حاصل را خرج نکنید.

کسب و کار بزرگ با تمرکز بر رشد

ممکن است با تلاش و کوشش شما کسب و کار اصلی که راه انداختید به نقطه‌ای برسد که بخواهید آن را رشد دهید. این مرحله جایی است که قدرت تجارت الکترونیکی برای شما تبدیل به یک ماشین رشد می‌شود. اما موانع در این راه واقعا بسیار بلند هستند. کارهایی که در این مرحله باید انجام دهید نیازمند کارمندان بیشتر و سرمایه‌گذاری وسیعتری است (نه تنها برای مواردی مانند انبار بلکه برای عملیاتی هم که باید انجام شود).

در این شکل از کسب و کار برخلاف رویکرد کسب و کار اصلی، اولویت اصلی شما رشد و تسلط بر بازار خواهد بود. آیا هر روز تعداد مشتری بیشتری جذب می‌کنید؟ آیا درآمد شما رو به رشد است؟ اگر بتوانید برای مدتی طولانی همین روند را ادامه دهید، به کسب و کار عظیمی تبدیل می‌شوید که کسی را توان مقاومت در برابر آن نیست.

در مواردی این نوع کسب و کار بر اساس یک ایده و استارتاپ شکل می‌گیرد و با اجرای حرفه‌ای و وسواس‌گونه کارهای لازم برای تحقق ایده به انجام می‌رسد. در اینحالت معمولا موسسه‌ها یا سازمانهایی هستند که کسب و کار اصلی آنها سرمایه‌گذاری روی اینگونه ایده‌هاست و کمک می‌کنند تا هرچه زودتر ایده موردنظر پیاده‌سازی و تجاری شود. اما جلب توجه اینگونه سازمانها کار ساده‌ای نیست و نیاز به تهیه برخی طرحهای توجیهی و طرحهای کسب و کار دارد تا نشان دهد که اجرای ایده توجیه اقتصادی دارد.

 

نتیجه‌گیری

در نهایت، هیچ راه از پیش معینی برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی وجود ندارد! در حقیقت همه چیز به شما و جایی که خود را در آن می‌بینید بستگی دارد. در یک کسب و کار سرگرمی یا اصلی، شما سهم کمتری از بازار می‌گیرید. می‌توانید کسب و کار خود را بسازید در حالی که شغل معمول خود را هم دارید و هر زمان که به اندازه کافی احساس امنیت کردید شغل خود را رها کنید (یا حتی تا آخر آن را حفظ کنید).

اما اگر تصمیم دارید در مسیر راه‌اندازی یک استارتاپ قدم بردارید و هدف شما رشد است، باید همه چیز را دور بریزید و تمام وقت روی ایده خود متمرکز شوید. اگر ریسک اینکار را می‌پذیرید و به اندازه کافی به ایده خود ایمان دارید، پس با تمام توان خود قدم در راه بگذارید.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر تصمیم دارید که کسب و کاری کوچک – چه برای سرگرمی، چه برای تبدیل شدن به درآمد اصلی – راه بیندازید، اما نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، راهنمای قدم به قدم کسب درآمد با ساخت وب سایت به شما کمک می‌کند تا اینکار را انجام دهید. این راهنمای ۸۰ صفحه‌ای همه آنچه را که شما برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز دارید یکجا در اختیار شما قرار می‌دهد.[/box]

[button color=”blue” size=”big” link=”http://rooznema.ir/downloads/wsguide/” icon=”” target=”true”]راهنمای قدم به قدم کسب درآمد با ساخت وب سایت[/button]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.